Достапни линкови

logo-print

Папата бара одговорност за економската криза


Папата Бенедикт 16 денеска ги повика властите, работодавците и вработените да покажат одговорност, бидејќи многу луѓе се отпуштени поради економската криза. Папата како пример ја наведе одлуката на италијанскиот производител Фијат да го затвори погонот во Сицилија и американскиот производител на алуминиум Алкоа привремено да ја стопира работата на Сардинија, по што работниците излегоа на протести. Тој смета дека треба да се направи се за да се зачуваат работните места на луѓето за тие да можат да се грижат за своите семејства.
XS
SM
MD
LG