Достапни линкови

logo-print

Нафтениот гигант Лукоил потпиша договор со ирачките власти


Рускиот нафтен гигант Лукоил потпиша договор со ирачките власти за искористување на нивното нафтеното поле Вест Курна. Лукоил заедно со норвешката компанија Статоил Хидро во декември мината година потпиша договор за искористување на полето, кое ќе треба да го зголеми прозиводството на нафта во Ирак на 12 милиони барели на ден во наредните 7 години. Ирак е на третото место во светот по нафтени резерви, веднаш зад Саудиска Арабија и Иран.
XS
SM
MD
LG