Достапни линкови

logo-print

Јапонија со критики до руската крајбрежна стража


Јапонија денеска упати критики до Русија, откако нивната крајбрежна стража отворила оган кон два јапонски брода во близина на група острови. Јапонското министерство за надворешни работи соопшти дека бродовите кога се вратиле на пристаништето во Хокаидо имале дупки од куршуми. Јапонија и Русија имаат деценски спор за островите во пацификот, познати како Западни територии на Јапонија и Јужни Курилски острови во Русија, кој ги спречува формално да стават крај на несогласувањата од Втората Светска Војна.

XS
SM
MD
LG