Достапни линкови

logo-print

Организирана поделбата на храна во Хаити


Светската програма за храна денеска соопшти дека ќе започне со првата систематска поделба на храна во Хаити, по земјотресот што го погоди островот на 12 јануари. Во главниот град Порт о Пренс се одредени 16 локации каде само жените ќе можат да ги земат продуктите. По земјотресот во Хаити поради лошата координација и големите редови на гладни луѓе имаше ситуации кога некои мажи им ја земаа храната на жените и на послабите од нив. Хуманитарните организации објавија дека ќе обезбеди храна и помош на сите што им е потребна.

XS
SM
MD
LG