Достапни линкови

logo-print

Ирак планира да биде најголем производител на нафта


Ирачкиот министер за нафта Хусаин Ал Шахристани изјави денеска дека очекува Ирак да стане најголем производител на нафта во светот во наредните години и дека Организацијата на државите извознички на нафта треба да преземе мерки за обнова на економијата во земјата. Багдад планира да го зголеми капацитетот на производство на нафта на 12 милиони барели на ден во наредните 6 до 7 години.
XS
SM
MD
LG