Достапни линкови

logo-print

Кина ги прекина воените врски со САД


Кинеските државни медиуми објавија дека Министерството за одбрана ја прекинало воената размена со Соединетите Држави поради планот на Вашингтон да му продаде оржје на Тајван во вредност од скоро шест ипол милијарди долари. Се прецизира дека биле суспендирани сите посети на воените персонали кои имаа за цел продлабочување на воената соработка меѓу двете земји. Кинеската реакција доаѓа ден откако администрацијата на Обама соопшти во Конгресот дека планира прва продажба на оружје на Тајван. Станува збор за 60 хеликоптери од типот Блек Хок и за повеќе од 100 ракети од типот Патриот. Кина го смета Тајван за своја покраина.
XS
SM
MD
LG