Достапни линкови

logo-print

Во Иран продолжува судењето на опозицијата


Иранските држави медиуми јавуваат дека денеска во Техеран почнало судењето на уште 16 приврзаници на опозицијата, обвинети за учество во постизборните протести кон крајот на декември. До ова доаѓа откако вчера Амнести интернешнал, заедно со Соединетите Држави, Европската Унија и Британија, ги осуди егзекуциите на две лица, кои беа осудени на смрт по спорните претседателски избори што се одржаа во минатиот јуни. Иранската влада уапси стотина луѓе од кои единаесет се осудени на смрт.
XS
SM
MD
LG