Достапни линкови

logo-print

Талибанците негираат средба со ОН


Талибанците ги негираа извештаите дека нивни претставници се сретнале со шефот на Обединетите нации за Авганистан Каи Еиде за да разговараат за изгледите за мир во Авганистан. Во денешната изјава на Талибанскиот владејачки совет се наведува дека извештаите во некои медиуми за ваквата средба во Дубаи, во овој месец биле неосновани гласини. Еиде јавно не призна дека дошло до средбата, но американската државна секретарка Хилари Клинтон изјави дека тој сакал да добие свој заклучок за тоа како размислуваат некои членови на Талибанците.
XS
SM
MD
LG