Достапни линкови

logo-print

Западната помош за Хаити, империјалистичка


Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа при посетата на Хаити го критикуваше, како што го нарече, империјализмот на напорите на Западот за помош на таа земја која неодамна беше погодена од катастрофален земјотрес. Без да ги именува земјите, тој обвини дека поголемиот дел од помошта повторно им се враќа на донаторите. Претходно со слични критики до Западот се јавија и претседателите на Венецуела Уго Чавез и на Боливија Ево Моралес.
XS
SM
MD
LG