Достапни линкови

logo-print

Обама најавува мерки против климатските промени


Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека ќе побара од владата да ја намали емисијата на штетни гасови за 28 насто до 2020-та година. Обама оцени дека најголем поединечен потрошувач на енергија во американската економија, Владата има обврска да стане поефикасна во интерес на битката против глобалното затоплување. Администрацијата на Обама вети намалување на емисијата на штетни гасови во Соединетите Држави за 17 насто до 2020-та година.
XS
SM
MD
LG