Достапни линкови

logo-print

Блер ќе ја брани одлуката за учеството во војната во Ирак


Поранешниот британски премиер Тони Блер денеска ќе се соочи со прашања на јавноста поврзани со неговата одлука донесена пред речиси седум години, да испрати британски сили во војната во Ирак. На настанот се очекува да учествуваат членови на семејствата на војниците и цивилите кои беа убиени или исчезнале во Ирак. Испрашувањето ќе биде фокусирано врз разузнавањето, кое ја оправдува инвазијата во март 2003-та, како и легалноста на војната.
XS
SM
MD
LG