Достапни линкови

logo-print

Данскиот премиер бара ограничување на носењето фереџе


Данскиот премиер Ларс Лоеке Расмусен денеска побра да се ограничи носењето на фереџиња во јавност. Во соопштението на неговиот кабинет се наведува дека на фереџињата не им е место во данското општество и власта е решена да се бори против таквиот начин на гледање на жената. Во соопштението не се бара целосна забрана на нивното носење, туку властите што побрзо да ја ограничат нивната употреба.
XS
SM
MD
LG