Достапни линкови

logo-print

Авганистанско племе ќе ги протерува Талибанците


Едно источно авганистанско племе потпиша пакт преку кој ќе ги протера Талибанците од нивната земја. Тие соопштија дека ќе им ги запалат куќите на оние жители кои ќе ги кријат бунтовниците во своите домови и тие ќе треба да платат казна од 20 илјади долари. Американските воени официјални лица ја одобрија одлуката на племето Шинвари и соопштија дека ќе им обезбедат 1 милион долари за нивниот фонд и 200 илјади долари за развој на програмите за вработување. Шинвари владеат во 5 региони со околу 600 илјади жители во покраината Нангархар. Пактот го потпишаа 170 старешини.

XS
SM
MD
LG