Достапни линкови

logo-print

Во Иран двајца егзекутирани за изборните немири


Иранските медиуми јавуваат дека во Иран денеска биле егзекутирани две лица за организирање на уличните протести до кои дојде по спорните претседателски избори во јули минатата година. Тие, според наводите, биле меѓу 11 луѓе кои се осудени на смрт под обвинение дека сакале да го урнат исламскиот систем на владеење. По спорниот реизбор на претседателот Махмуд Ахмадинеџад, Иран падна во најдлабоката внатрешна криза од Исламската револуција во 1979 година. Агенциите јавуваат дека казните биле извршени со бесење.
XS
SM
MD
LG