Достапни линкови

logo-print

Бахами нема да екстрадира во САД Чех обвинет за поткуп


Судот во Бахами одби да го екстрадира чешкиот финансиер Виктор Козени во САД, каде што е обвинет за поткуп на владини претставници во Азербејџан. Обвинението е од доцните 90-ти години кога Козени се обвинува дека со поткуп сакал да добие поволен третман во нафтени зделки. Асошиетед прес објави дека Апелациониот суд на Бахами ја потврди пресудата на понискиот суд, со која не се дозволува тој да биде екстрадиран за да му се суди во Њујорк, бидејќи делото за кое е обвинет не е извршено ниту во Америка ниту на Бахамите. Обвинителите тврдат дека Козени украл и десетици милиони долари од инвестициски фондови кои се согласиле да инвестираат во Азербејџан.
XS
SM
MD
LG