Достапни линкови

logo-print

Саудиска Арабија ги протера јеменските бунтовници


Саудиските официјални лица соопштија денеска дека безбедносните сили ги протерале јеменските бунтовници надвор од границите на нивната територија, откако тие ден претходно најавија еднострано помирување. Саудиска Арабија започна три месечна офанзива против бунтовниците, по убиството на двајца граничари. Бунтовниците војуваат со јеменските власти од 2004 година. Заменик министерот за одбрана принцот Калеб Бин Султан соопшти дека тој е скептичен за помирувањето на бунтовниците.
XS
SM
MD
LG