Достапни линкови

logo-print

Иран нема да присуствува на самитот во Лондон


Иранските медиуми сопштија денеска дека земјата нема да учествува на утрешниот самит во Лондон, посветен на Авганистан. Новинската агенција ФАРС го цитираше потпаролот на иранскиот министер за надворешни работи , Рамин Мехманпараст дека земјата нема да биде дел од самитот, бидејќи целта на средбата е зголемување на воените операции во Авганистан и поради тоа што тие нема да го земат во предвид капацитетот на регионот за решавање на проблемите.
XS
SM
MD
LG