Достапни линкови

logo-print

Десетици луѓе му одаваат почит на Хемичарот Али во Ирак


Во Ирак десетици луѓе се собраа денеска пред гробот на Али Хасан Ал Мајид познат како Хемичарот Али да му одадат почит, три дена по неговата егзекуција. Тој беше погребан вчера во близина на гробот на неговиот роднина, поранешниот диктатор Садам Хусеин. Ирак на 17 јануари го осуди Мајид на смртна казна, поради убиството на илјадници Курди во Халабџа во осумдесетите години на минатиот век.

XS
SM
MD
LG