Достапни линкови

logo-print

НАТО ќе испраќа залихи во Авганистан преку Казахстан


Казахстан ќе му дозволи на НАТО да испраќа залихи преку неговата територија на меѓународните сили во Авганистан. Генералниот секретар на алијансата Андрес Фог Расмусен соопшти денеска дека врската од Европа до Авганистан, преку Русија, Казахстан и Узбекистан ќе им биде алтернатива за главната преку Пакистан, која е цел на нападите на милитантите. Воените официјални лица на НАТО денеска се сретнаа во Брисел да разговараат за ситуацијата во Авганистан.
XS
SM
MD
LG