Достапни линкови

logo-print

Годишнина од ослободувањето на Аушвиц


Во некогашниот нацистички концентрационен логор Аушвиц денеска се одбележува меѓународниот Ден на сеќавање на жртвите на холокаустот. Во името на Европската Унија на комеморацијата ќе присуствува претседателот на Европскиот парламент Јержи Бузек, Полска ќе биде претставена од претседателот Лех Качински и премиерот Доналд Туск, а Израел од премиерот Бенјамин Нетанјаху. Овој ден се одбележува како сеќавање на 27 јануари 1945 година, кога војниците на советската Црвена армија го ослободија најголемиот концентрационен логор Аушвиц- Биркенау, изграден од нацистичка Германија во 1940 година во окупираната Полска.
XS
SM
MD
LG