Достапни линкови

logo-print

САД го поддржуваат интегрирањето на северот на Косово


Американскиот амбасадор во Косово Кристофер Дел изјави дека Вашингтон во целост го поддржува планот на владата во Приштина и на Меѓународната цивилна канцеларија за интегрирање на северот на Косово во косовскиот правен систем. По состанокот со министерката за правда на Косово Некиба Кељменди, Дел истакна дека обидите на Србија повторно да го наметне својот правен систем на Косово претставува отворено газење на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.
XS
SM
MD
LG