Достапни линкови

logo-print

Обраќање на Обама пред двата дома на Конгресот


Американскиот претседател Барак Обама во првиот говор за состојбата на нацијата ќе ги изнесе своите најавени мерки за помош на средната класа Американци, која, според него, е на удар веќе подолго време. Обама исто така ќе повика на тригодишно замрзнување на буџетската потрошувачка за многу домашни програми, како дел од стратегијата за зауздување на дефицитот. Со предлогот, кој нема да влијае врз потрошувачката за националната безбедност, би се заштедиле 250 милијарди долари за 10 години и би бил смален дефицитот во 2011 година за 10 до 15 милијарди долари. Обама ќе го предочи овој план вечер во обраќањето на заедничката седница на двата дома на Конгресот.
XS
SM
MD
LG