Достапни линкови

logo-print

Соседите на Авганистан го подржуваат планот на Карзаи


Соседните земји на Авганистан денека го подржаа планот на претседателот Хамид Карзаи да им понуди поттик на Талибанците да го предадат нивното оружје. На состанокот кој се одржа во Истабул, Турција присуствуваа претседателот на Пакистан, Асиф Али Задари и претставници од Иран, Таџикистан и на Кина. Авганистанскиот претседател се надева и дека ќе ја добие поддршката од Западните земји за неговиот план да реинтегрира дел од Талибанците во општеството на меѓународната конференција во Лондон во четврток посветена на Авганистан.
XS
SM
MD
LG