Достапни линкови

logo-print

Словенија ја подржува Македонија за членство во ЕУ


За време на шпанското претседателство со Европската Унија да се реши спорот со името и Македонија да добие датум за почеток на преговорите за членство во унијта. Ова е заклучокот на министрите за надворешни работи на Македонија и Словенија по денешната средба во Љубљана. Словенечкиот министер Семуел Жбогар соопшти дека неговата земја може да и помогне на Македонија во создавањето на добра атмосфера за полесно решавање на спорот со Грција, но дека тоа прашање треба двете земји да го решат со помош на Обединетите Нации. Министерот Антонио Милошоски најави дека посредникот за спорот Метју Нимиц ќе ги посети Скопје и Атина на почетокот на март за да ги слушне ставовите на двете влади.
XS
SM
MD
LG