Достапни линкови

logo-print

Русија со критики до Украина за одликувањето на Бандера


Русија упати критики до Украина за нивната одлука да му го дадат најголемото признание во земјата на националистот Степан Бандера. Руското министерство за надворешни работи соопшти дека именувањето на Бандера за херој на Украина е неприфатливо. Бандера раководеше со украинските национални сили против германската и советската војска за време на Втората Светска Војна. Тој исто така беше предводник и на отпорот во Украина против Советскиот Сојуз во педестите години на минатиот век. Украинскиот претседател Виктор Јушченко во петокот бјави дека постхумно ќе биде одликуван Бандера.
XS
SM
MD
LG