Достапни линкови

logo-print

Франција ќе забрани носење на бурки


Францускиот парламантарен панел утре ќе поднесе извештај во кој ќе се препорача да биде забрането носењето на муслиманските шамии или бурки за прикривање на лицето во јавноста. Тие шест месеции расправаа за тоа прашање, откако претседателот Никола Саркози во јуни соопшти дека таквиот начин на облекување не е добредојден во Франција. Прикривањето на лицето со шамија или бурка ќе биде забрането во јавниот транспорт, училиштата, болниците и во администрацијата.
XS
SM
MD
LG