Достапни линкови

logo-print

Ирак потпиша договор за второто најголемо нафтено поле


Нафтените компании Ексон Мобил и Ројал Дач Шел потпишаа договор со ирачките официјални лица за искористување на второто најголемо нафтено поле Вест Курна на земјата. Попралото на ирачкото министерство за нафта, Асем Џихад соопшти дека договорот ќе го зголеми производството на нафта од 285 илјади барели на ден на околу 2,3 милиони. Нафтеното поле има резерви на 8 ипол билиони барели нафта.
XS
SM
MD
LG