Достапни линкови

logo-print

Ирак ќе ги користи направите за детонирање бомби од Британија


Ирачките експерти за експлозив соопштија денеска дека земјата ќе продолжи да ги користи направите за детонирање на бомби, кои ги купија од една британска компанија. Британија во саботата го забрани извозот на направите, бидејќи тие не функционираат. Експертот Колонел Хато Ал Хашеми изјави дека ќе биде направена грешка доколку се повлече нивната употреба, бидејќи ирачките сили користат околу 2000 направи на важни владини контролни пунктови.
XS
SM
MD
LG