Достапни линкови

logo-print

Протести во Томск поради смртта на еден новинар


Неколку стотина луѓе денеска протестираа во сибирскиот град Томск против локалната полиција, поради смртта на новинарот Константин Попов, кој беше претепан од чуварите, додека беше во притвор. Попов беше уапсен на 4 јануари, бидејќи се наоѓал во алхохолизирана состојба. Попов почина во болница на 20 јануари, откако неколку дена беше во кома. Демонстрантите носеле натписи "полицијата без контрола е полоша од бандитите" и "срам за полицијата". Шефот на полицијата во Томск и полицаецот кој го нападна новинарот беа отпуштени од работа.
XS
SM
MD
LG