Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад го претстави буџетот пред парламентот


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска го презентираше годишниот буџет пред парламентот во кој посебно внимание е посветено на редуцирањето на зависноста на Иран од приходот од нафта. Иранските агенции сопштија дека буџетот ќе изнесува 368 билиони долари. Ахамдинеџад не објави како земјата ќе може да го зголеми буџетот, ако ја намали зависноста од извозот на нафта. Некои 80 проценти од парите во буџетската каса доаѓаат од извозот на нафта на земјата.
XS
SM
MD
LG