Достапни линкови

logo-print

Ирскиот премиер Ковен утре ќе се сретне со Браун


Ирскиот премиер Брајан Ковен ќе се сретне утре со неговиот британски колега Гордон Браун со кого ќе разговара за политичката ситуација во северниот дел на неговата земја. Британските министри се во контакт со припадниците на двете најголеми партии кои неможат да одлучат на кого да му припадне овластувањето за полицијата и судството од Лондон до Белфаст. Партијата Шин Феин сака Северна Ирска да стане дел од Ирска, а Демократската Унионистичка Партија го подржува Лондон.
XS
SM
MD
LG