Достапни линкови

logo-print

Малики нареди проверка на направите за детонирање бомби


Ирачкиот премиер Нури Ал Малики нареди да се изврши проверка на направите за детонирање на бомби, кои земјата ги купи од британска компанија. Британските власти вчера го забранија извозот на направите, по извештајот во медиумите дека тие не се ефективни. Во јуни една американска студија покажа дека направите се неефективни, но ирачките официјални лица сметат дека тие се покажале како корисни во спречувањето на нападите.
XS
SM
MD
LG