Достапни линкови

logo-print

Припадници на кинеската комунистичка партија бараат слобода за Ксиаобо


Четворица респектирани припадници на Комунистичката Партија во Кина бараат да биде ослободен десидентот Лиу Ксиаобо, кој се залагаше за спроведување на политички реформи во земјата. Еден од нив Хе Фанг кој е член на кинеската академија на науки соопшти дека тие испратиле писмо до лидерите на власта од кои бараат да ја разгледаат судската одлука против Ксиаобо, кој беше осуден на во декември на 11 години затвор.

XS
SM
MD
LG