Достапни линкови

logo-print

Одложени парламентарните избори во Авганистан


Официјалните лица од Кабул соопштија дека авганистанската независна изборна комисија ќе ги одложи парламентарните избори за во септември. Причината за одлагањето е поради тоа што комисијата нема 120 милиони долари, кои и се потребни за организирање на гласањето. Западните подржувачи на претседателот Хамид Карзаи најверојатно ќе ја одобрат одлуката, бидејќи сметаат дека е потребно повеќе време за да се спроведат реформите за изборите да бидат успешни за разлика од спорните претседатлски избори во минатата година. Изборите требаше да се одржат на 22 мај.
XS
SM
MD
LG