Достапни линкови

logo-print

Обама бара од Конгресот мерки за високиот дефицит


Американскиот претседател Барак Обама побара од Конгресот да спроведе панел со кој ќе се пронајде начин како да се намали дефицитот на земјата кој е во пораст. Тој соопшти дека Соединетите Држави се соочуваат со сериозна финансиска ситуација, поради економската криза, која ја наследиле од администрацијата на неговиот претходник Џорџ Буш. Буџетскиот дефицит на САД забележал раст од 1,4 трилиони во 2009 година.
XS
SM
MD
LG