Достапни линкови

logo-print

Русија ќе бара објаснување од Полска ако распореди ракети


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Москва изјави дека не разбира зошто Полска планира да распореди американски ракети од типот Патриот во близина на руската енклава Калининград. Русија ќе бара објаснување кои се причините за тој потег со кој ќе се создаде впечаток дека Полска е против Русија. Соединетите Држави го најавија распоредувањето на ракетите откако го отфрлија планот за поставување анти-ракетен штит во Полска и во Чешка. Во врска со проширувањето на НАТО, Лавров нагласи дека Русија смета дека на тој начин само се зголемува недовербата.
XS
SM
MD
LG