Достапни линкови

logo-print

Во Турција акција против Ал Каеда


Турската полиција денеска извршила рации низ целата земја во потрага по членови на Ал Каеда. Полуофицијалната новинска агенција Анадолија прецизира дека симултано биле извршени упади во 16 провинции при што биле упасени неколку десетици луѓе. Во 2003 година, исламските милитанти поврзани со Ал Каеда извршиле неколку самоубиствени бомбашки напади во Истанбул, при што загинаа речиси 60 лица.
XS
SM
MD
LG