Достапни линкови

logo-print

Русија двојно ќе ја зголеми испораката на гас од Азербеџан


Руската компанија Газпром соопшти денеска дека нивната испорака на гас од Азербеџан наредната година ќе биде зголемена за двојно и ќе изнесува две милијарди кубни метри. Новиот договор може да има влијание врз придонесот на Азербеџан на гасоводот Набуко, кој треба да започне да функционира во 2014 година. Набуко ќе ја снабдува Европа со природен гас преку каспиското море и Турција, со цел да се намали завиноста од снабдувањето со гас преку Русија. Азербеџан минатата година испорача 23,6 милијарди кубни метри природен гас.

XS
SM
MD
LG