Достапни линкови

logo-print

Месиќ ја негира изјавата за Република Српска


Кабинетот на хрватскиот претседател Стипе Месиќ соошти денеска дека неговата изјава оти ќе употреби воена сила во Република Српска доколку распише реферндум за самостојност била дадена во неформален разговор со новинари и била извадена од контекст. Во соопштението на кабинетот се наведува дека зборовите на Месиќ треба да се сфатат како предупредување до светот да не ги затвора очите пред политиката на премиерот на Република Српска, Милорад Додик и можните последици и оти распаѓањето на БИХ е неприфатливо за Загреб.
XS
SM
MD
LG