Достапни линкови

logo-print

Утре седница на Советот за Безбедност на ОН за Косово


Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени и српскиот претседател Борис Тадиќ утре ќе присуствуваат на седницата на советот за безбедност на Обединетите Нации во Њујорк на која шефот на мисијата на УНМИК Ламберто Заниери ќе го претстави четиримесечниот извештај за ситуацијата на Косово.
Планирано е Хисени да зборува пред Советот пред се за локалните избори во ноември, кои првпат беа организирани самостојно од косовските власти. Се очекува и шефот на српската држава да даде своја изјава пред Советот за безбедност.
XS
SM
MD
LG