Достапни линкови

logo-print

Американскиот секретар за одбрана Гејтс во Пакистан


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гетјс пристигна во Пакистан со цел на лидерите на земјата да им ја објасни американската воена стратегија за соседен Авганистан. Гејтс, како што пишува весникот Њуз, предупредува дека Авганистан и Пакистан мора да удрат посилно врз, како што рекол, талибанскиот рај во пограничната област. Пакистан превзеде офанзива врз талибанските фракции кои ја напаѓаат државата, но не изврши напад врз талибанските упоришта по должината на границата со Авганистан.
XS
SM
MD
LG