Достапни линкови

logo-print

Американскиот Претседател Обама ќе ги лимитира Банките


Американскиот Претседател Барак Обама се очекува денеска да предложи мерки со кои ќе биде ограничена големината на банките и на обемот на нивнииот финансиски ризик. Се смета дека прекумерното преземање ризик ја предизвика финансиска криза во 2008 по што даночните обврзници плакаа стотици милијарди долари за спас на некои од најголемите финансиски институции.
Оваа денешна мерка на Обама доаѓа неколку дена откако кандидатот на Демократската партија на изборите во Масачусетс претрпе изненадувачки пораз од републиканскиот против кандидат за влез во Сенатот. Во интервју за Еј Би Си, Обама изјави дека во вторникот поразот во Масачусетс е рефлексија на гневот поради банкарската криза и високата невработеност во Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG