Достапни линкови

logo-print

НАТО бара поголема соработка со Русија


Шефот на војската на НАТО, Џејмс Ставридис соопшти денеска дека алијансата сака да ја зголеми соработката со Русија. Тој смета дека Русија им пружила помош во снабдувачката рута преку Казакстан и Узбекистан и дека следниот чекор на земјата треба да биде некаква форма на логистичка подршка. Русија како што изјави Ставридис може да помогне во одржувањето на хелихоптерите од советската ера кои ги користат алијансата и авганистанските безбедносни сили. Русија нема војници во Авганистан, но заедно со НАТО ги тренира авганистанските безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG