Достапни линкови

logo-print

Бугарскиот министер за одбрана ќе ја преземе функцијата на Желева


Бугарскиот министер за одбрана Николај Младенов денеска потврди дека властите побарале тој да ја преземе функцијата министер за надворешни работи, по оставката на Румјана Желева. Taa ја повлече и кандидатурата за комесар на Европската Унија за хуманитарна помош, бидејќи минатата недела дојде во непријатна ситуација кога за време на сослушувањето во Европскиот парламент, пратниците ја доведоа под прашалник нејзината компетенција за таа функција, поради нејзините поранешни бизнис врски.
XS
SM
MD
LG