Достапни линкови

logo-print

Нов земјотрес на Хаити


Американскиот геолошки институт соопшти денеска дека регистрирал нов силен земјотрес во Хаити со интензитет од 6,1 степен според Рихтеровата скала. Првичните мерења покажуваат дека епицентарот на земјотресот бил околу 6 милји под површината на земјата и 56 километри одалечен од главниот град Порт О Пренс. На островот сеуште спасувачките екипи се обидуваат да пронајдат преживеани под рушевините, по земјотресот што го погоди островот пред 8 дена со интензитет од 7 степени.


XS
SM
MD
LG