Достапни линкови

logo-print

Републиканците победија во изборите за еден сенатор


Демократската партија на американскиот претседател Барак Обама доживеа пораз на изборите за претставник во Сенатот од државата Масачусетс. Републиканецот Скот Браун освоил 52 насто од гласовите на вчерашните избори и ќе го заземе местото на демократот Едвард Кенеди, кој почина минатата година. Со тоа Републиканската партија ќе има 41 место во 100- члениот Сенат. Вонредните избори се совпаѓаат со годишнината од преземањето на претседателската функција од страна на Обама.
XS
SM
MD
LG