Достапни линкови

logo-print

Руската популација бележи раст за прв пат по 15 години


Руската популација минатата година се зголемила за 15 до 20 илјади луѓе, што претставува нејзин прв раст во последниве 15 години. Рускиот министер за здравство Татјана Голикова соопшти дека земјата во моментов има скоро 142 милиони луѓе и дека растот се должи на намалувањето на морталитетот и во населувањето на имигранти од поранешните советски земји.

XS
SM
MD
LG