Достапни линкови

logo-print

Иран бара Франција да ослободи еден нивен студент


Иранските власти денеска побараа од Франција да го ослободи иранскиот студент, кој беше уапсен за прекршување на трговското ембарго на Иран. Мајид Какаванд кој е 37 годишен студент по електро инжињерство беше уапсен во март по барање на Соединетите Американски Држави, кои го обвинија дека праќал електронска опрема за цивилна и воена употреба во неговата земја. Иранското министерство за надворешни работи соопшти дека студентот е невин и ги обвини француските власти дека го користат случајот за да извршат притисок врз нивната земја.

XS
SM
MD
LG