Достапни линкови

logo-print

Клучни избори за здравствената реформа во САД


Во американската држава Масачусетс денеска се одржуваат избори за едно место во Сенатот кое се смета за клучно за судбината на законот за здравствена реформа што го предложи претседателот Барак Обама. Кандидатот на неговата Демократска партија Марта Кокли се соочува со републиканскиот кандидат Скот Браун во трката за пополнување на местото што остана испразнето по смртта на демократскиот сенатор Тед Кенеди, еден од главните поддржувачи на здравствената реформа. Последните анкети покажуваат дека Браун има мала предност и доколку победи тогаш демократите ќе ја немаат поддршката од 60 сенатори за одобрување на законот.
XS
SM
MD
LG