Достапни линкови

logo-print

Утре грчките контрааргументи за тужбата на Македонија


Грција утре до Меѓународниот суд на правдата во Хаг треба да ги достави своите контрааргументи во врска со тужбата што против неа ја поднесе Македонија за кршење на Привремената билатерална спогодба од 1995 година со блокирањето на македонската покана за членство во НАТО на Самитот на Алијансата во Букурешт. Македонија своите докази ги поднесе на 20 јули минатата година, по што на Грција за подготовка на нејзината одбрана и беше оставен шестмесечен рок, кој истекува утре. По добивањето на доказните материјали, Судот ќе изврши консултации со двете страни и ќе одлучи кога ќе почне постапката.
XS
SM
MD
LG